Aikido Aikikai

Aikido jest sztuką samoobrony stworzoną przez Ō’sensei-a Morihei Ueshiba. Mistrz opierając się na swoich doświadczeniach z aikijutsu oraz walki japońskim mieczem katana, skodyfikował na przełomie XIX i XX wieku system walki. Aikido jest poświęcone wyłącznie obronie przed niesprowokowanym atakiem. Opiera się na rzutach (jap. nage-waza) oraz kontrolach – dźwigniach (jap. osae-waza). Dążenie do perfekcyjnego opanowania kolejnych technik nie jest jednak celem ostatecznym. Istotą Aikido jest, aby wartości doświadczane podczas treningu fizycznego, były wykorzystywane we wszystkich aspektach życia.

Ducha aikido oddaje powiedzenie przypisywane ō-sensei’owi: „Wygrana lub przegrana nie jest prawdziwym budō. Prawdziwe budō nie zna porażki. Nigdy nie przegrywać oznacza nigdy nie walczyć”.

Kashima Shin Ryu

Tradycyjna, japońska szkoła sztuk walki o ponad 500-letniej tradycji. Szkoła została założona w XV w. przez Kunii Genpachirō Kagetsugu i Matsumoto Bizen-no-kami. W XX w. osiemnasty sōke „głowę domu” Kunii Zen zreformował tradycję szkoły, koncentrując się na sztuce szermierki (jap. Ken-Jutsu). Obecnym spadkobiercą szkoły Kashima Shin Ryu jest sensei Minoru Inaba, który jest instruktorem w Budojo Shiseikan U niego praktykowali między innymi Christian Tissier, a w Polsce sensei Jerzy Pomianowski, sensei Tomasz Sowiński.

sensei Kunii Zen, nauczyciel sensei’a Minoru Inaba

sensei Minoru Inaba

sensei Minoru Inaba spadkobierca szkoły Ken-Jutsu Kashima Shin Ryu

sensei Christian Tissier

sensei Christian Tissier 7 DAN Aikido Aikikai